Liznijmy dziś trochę po francusku…

demon/ Luty 3, 2017/ Zestaw opowiadań emigracyjnych

Witam!

Wbrew tytułowi nie będziemy dzisiaj oglądać „kosmatych” filmów ,które wszyscy tak kochamy ,ani tym bardziej rozmawiać o nich. Na to przyjdzie jeszcze czas…
Dzisiaj porozmawiamy sobie o kinie francuskim ,gdyż jest jak najbardziej warte wzmianki na tym blogu.
Kino francuskie ,zarówno jak i angielskie zachwyciło mnie swoim realizmem i surową brutalnościa życia, jakie ukazuje w swoich filmach .Ostrzegam – nie każdemu przypadnie to do gustu, gdyż jest to kino ciężkie, tzw. „męskie”, nie nadające się raczej na romantyczny wieczór z dziewczyną. Chociaż w dziesiejszych czasach kobiety zachowują się już jak faceci i na odwrót, więc lepiej będzie jak sie zamknę i rozpocznę prezentację.
Wybrałem dla was 4 filmy, moim skromnym zdaniem, jedne z lepszych ,jakie widziałem ostatnimi czasy (oczywiscie mówimy o kinie francuskim).

Pierwszy to ” CHOK DEE” z 2005 roku.

Młody chłopak 19+ trafia do puchy,a podczas odsiatki zostaje wysłany do celi w której jest gość koło 50+. Gość ów ogarnia Muay Thai, ale świeżak tego nie wie i zaczepia go. Zostaje pozamiatany, a stary funduje mu K.O. , bodajże łokciem.
Młokos zmienia światopogląd ,a stary zostaje jego mentorem/trenerem.Okazuje się że za młodu walczył Tajlandii i daje młodemu namiary na dobrą szkołę, do której ma się udać po wyjściu z więzienia.I tak po odsiedzeniu wyroku młody fighter udaje sie do Bangkoku , by rozpocząć naukę Muay Thai i zostać mistrzem świata.
Jest to prawdziwa historia Mistrza Świata – Didia Diafat ,opowiedziana w prosty i brutalny sposób, bez hollywoodzkiego zbędnego pierdolenia i bez efektów specjalnych, typu ¨Matrix¨ – czysta ,zdrowa,męska napierdalanka ,jak za starych dobrych czasów:
Oto zwiastun:

Drugi film to ” Gang Story” ,choć ja wolę go pod jego oryginalną nazwą „Les Lyonnais”
z 2011 roku

Momon Vidal dorastał w cygańskim taborze. Tam nauczył się, co znaczy lojalność, honor i przywiązanie do rodziny. Tam poznał też przyjaciela na śmierć i życie – Serga Suttela . To z nim odsiadywał pierwszą karę w życiu – za kradzież wiśni. Razem stworzyli świetnie zorganizowany i skuteczny gang, który w latach 70. wsławił się wieloma spektakularnymi napadami. Później pewne dramatyczne wydarzenie zakończyło działalność gangu, a drogi dwóch przyjaciół się rozeszły. Teraz dobiegający 60-tki Momon jest innym człowiekiem. Wyrzekł się przemocy, wiedzie spokojne życie, próbując wynagrodzić żonie i dzieciom trudne chwile jakie były udziałem rodziny gangstera. Ale nagle na scenie pojawia się Serge – i przeszłość powraca.
Co moge dodać od siebie? doborowa obsada, film trzymajacy w napięciu od początku do końca, męski honor ponad wszystko, czyli to co tygryski lubią najbardziej!
Oto zwiastun:

Trzeci film nosi tytuł „Jego dzielnica” z 2013 roku i wymiata!

Po 15 latach w więzieniu Jo powraca do swojego sąsiedztwa na przedmieściach Paryża – Menilmontant. To, co kiedyś było jego rejonem, całkowicie się zmieniło: nowe gangi, nowe kody i zasady rządzące tym miejscem. Przed Jo trudne zadanie pogodzenia się z nowym życiem. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy Jo odkrywa, że kobieta, którą kochał, jest matką 14-letniego chłopca.
Ten film ,zarówno jak i poprzedni dobitnie pokazują ,że wilk może zmienić skórę ale nie przyzwyczajenia…

I czas na deser, moi mili, absolutny numer jeden w dzisiejszym zestawieniu, wisienka na torcie , czyli „Prorok” z 2009 roku.

Młody bohater arabskiego pochodzenia zostaje skazany na 6 lat więzienia i wplątuje sie w sam środek wojny między arabskimi gangami , a korsykańską mafią.
Na początku filmu bohater jest zaszczutym szczeniakiem, który ledwo potrafi złożyć podpis na formularzu podtykanym mu przez adwokata z urzędu. W ciągu sześciu lat odsiadki Malik przechodzi zasadniczą przemianę: zakład penitencjarny czyni go pewnym siebie gangsterem, stojącym na czele zorganizowanej grupy przestępczej.
Film wywrócił mnie na lewą stronę i długo pozostawał w mojej świadomości.Okrzyknięty „francuskim Ojcem Chrzestnym” , wpełni zasługuje na to miano.
Film krwawy, realistycznie brutalny, ukazujący podziały społeczne ,które trawią Francję , a już niedługo będą dotyczyć także nas.Obejrzyjcie film, a potem zacznijcie się bać.
Oto zwiastun:

Dobra, dzisiaj przedstawiłem wam cztery filmy , które jakoś tam wpłynęły na moje życie.Każdy z tych filmów jest dostępny w polskiej wersji językowej, więc nie sądzę ,żebyście mieli jakiekolwiek problemy z oglądnięciem ich.
I teraz powiem wam tak : moja rada jest taka – znajdzcie czas i oglądnijcie sobie te filmy jeden po drugim, obojętnie w jakiej kolejności, zobaczycie co się będzie działo.
Jaja wam się zrobią jak arbuzy naładowane spermą i testosteronem, wasze ciała będą kipić adrenalina , a wy będziecie marzyć tylko o tym ,żeby wyjść z domu i komuś wpierdolić albo obrabować najbliższy sklep!

Tyle dzisiaj ode mnie , ciao!

W pisaniu artykułu korzystałem z serwisu www.filmweb.pl

Be Sociable, Share!